Kérdése van? Hívjon minket! +36 20 491 1317

Tudnivalók

Tudnivalók, érdekességek

Hogyan válasszunk illatmécsest?

Huncut portéka az illat! Hotelek és bevásárlóközpontok manipulálnak vele. Tudományosan mondva: az illatanyagokban lévő molekulák az orr nyálkahártyájának membránján szívódnak fel, így hatnak agyunk legősibb területére, a limbikus rendszerre…

A színek jelentése

A szimbólumokról, az azokat kutató tudományokról vannak, akik azt tartják, elavult, ásatag ismereteket firtatnak, mások szerint viszont a lélek világának egyetlen valódi kulcsát éppen a szimbólumok jelentik. A szimbólumokat mindenesetre sokszor tekintik misztikusnak, titokzatosnak…

Mire jó a gyertya, a viasz?

A legtöbb apró háztartási baleset, kényelmetlenség megoldásához nem kell messzire menni. A konyhánkban, a kerti sufniban majdnem minden esetben ott lapul a megoldás. Amikor nagymamánk, nagypapánk vagy a szomszédban lakó ezermester megmutatja a trükköt…

Gyertyaválasztás különböző alkamakra

Ha ön figyelmesen követi a mecsesaruhaz.hu-ra feltöltött tartalmakat, már számtalan ötlettel gazdagodhatott a szempontból, hogy mire való a gyertya, hogyan varázsolhatunk belőlük kreatív lakásdíszt, hogyan használhatjuk tojásfestéshez vagy nőnapi ajándék gyanánt…

Gyertyák és mécsesek a kerti partikon

A nyíló virágokkal együtt menetrendszerűen érkezik a grillszezon is. Alig várjuk, hogy végre a kertben lehessen vacsorázni, hogy a születésnapokat, a barátoknak szervezett mulatságokat a szabadban bonyolíthassuk…

Gyertyaválasztási segédlet – II. rész

A következőkben már jó előre mankót szeretnénk nyújtani azoknak, akik nehezen választanak maguknak gyertyát, vagy bizonytalanok abban, hogy sikerül a megfelelő darabot megrendelniük…

Tudnivalók:

A tűz nem játék!

Márpedig a gyertya, a mécses lángja tűz. 1000 ºC-on égő nyílt láng. A hatalmas hő azt jelenti, ahhoz, hogy balesetet okozzon, nem kell érintkeznie közvetlenül éghető anyaggal. A meggyújtott gyertya, mécses közelébe tehát soha ne legyen semmi gyúlékony, semmi robbanásveszélyes; ha pedig igen, akkor fokozottan figyeljünk, amíg a gyertyát égetjük. Soha ne hagyjunk gyertyát, mécsest felügyelet nélkül! Ha nem biztosított a felügyelet, mindig oltsuk el a gyertyát! Törvényi ajánlás szerint gyertya használatakor mindig álljon a rendelkezésre legalább 1 liter víz az oltásra.

Álljon biztosan!

A gyertyát, mécsest minden esetben úgy kell elhelyezni, hogy semmiképpen ne dőlhessen fel, stabilan álljon. Nem éghető alapanyagú gyertyatartóba vagy edénybe kell helyezni (ez lehet fémből, cserépből, üvegből), és abba jól „beleragasztani”. (Gyors megoldás, ha alufóliából készítünk alá tálcát.) Legkönnyebben úgy rögzíthetjük a gyertyát, ha kissé megolvasztjuk a viaszt a talpánál, és erősen a tároló edénybe nyomjuk. A kihűlő, megdermedő anyag biztosítja, hogy a gyertya ne dőljön fel. Másik megoldás, hogy olyan gyertyát választunk, melyhez méretre szabott tartó is van.

Koppints!

A születésnapi partik fontos jelenete, amikor az ünnepelt elfújja a tortára helyezett gyertyákat. És rendszerint torta nélkül is így oltjuk el a lángocskákat… Pedig ezzel éppen oxigénnel tápláljuk a tüzet, ahelyett, hogy megakadályozandó az égést, elvonnánk azt. A gyertya eloltásának leghatékonyabb módja, ha koppintót vagy csipeszt használunk. Ha nincsen erre alkalmas eszközünk, az is jó megoldás, ha a kanócot valamilyen fém szerszámmal a megolvadt paraffinba fojtjuk, aztán, mielőtt az anyag megdermedne, kiegyenesítjük.

A statisztikák szerint a karácsonyi ünnepkör, illetve a halottak napja körül jelentősen megnő a lakástüzek száma. A gyertya mint nyílt láng a szabadban és zárt térben is veszélyes, használata körültekintést igényel. A szobában égő gyertyát úgy helyezzük el, hogy a lángjába ne fújhasson bele semmit a huzat, legyen távol függönytől, terítőtől stb., a temetőben égő lángot úgy kell védeni, hogy abba ne hullhasson éghető falevél, koszorúdísz… Tartsa szem előtt, hogy az idő előre haladtával az adventi koszorú és a
karácsonyfa is egyre szárazabb, egyre könnyebben meggyulladhat.

Bármilyen esemény, ebéd vagy vacsora hangulatát megemeli a gyertyafény. Ha tisztában vagyunk a gyertya használatának etikettjével, biztosra vehetjük a sikert. Az asztalra helyezett gyertyát előre meg kell gyújtani, majd eloltani. A viasz ne folyjon meg, de a kanócon már látszódjék, hogy nem a vacsora kezdetekor lobbantották fel. A lángnak addig illik égnie, míg mindenki fel nem állt az asztaltól. Minél hosszabb ideig fog égni a gyertya, annál vastagabb gyertyát válasszunk – kellemetlen, ha időközben kell cserélni… Figyeljünk arra, hogy a gyertya ne zavarja a beszélgetést, a láng legalább 6-8 cm-rel a szemmagasság alatt legyen. Erős napfényben gyertyát gyújtani nem vall jó ízlésre…

Kreatív és lélekmelengető foglalatosság, ha a saját konyhánkban magunk készítünk gyertyákat vagy mécseseket. Gyertyaöntéskor elsősorban nem a nyílt láng veszélyes, hanem az, hogy hőre olvadó/lágyuló anyagokkal dolgozunk. Legalacsonyabb olvadáspontja a paraffinnak van (54 ºC), legmagasabb pedig a gyertyazselének (95 ºC). A lecseppenő, fröccsenő olvasztmány égési sérüléseket okozhat, vagy tönkreteheti tárgyainkat. Az edényt soha ne tegyük közvetlenül a lángra, mert a viasz meggyulladhat. A lecsöppent forró anyagot mindig csak azután távolítsuk el, hogy az kihűlt. A gyertya alapjául használt anyagából a lefolyóba soha ne kerüljön!

A gyertya lángja nemcsak a rovarok számára mágikus erejű, de a kisgyerekeket is vonzza. A gyertya használatára, a használattal járó veszélyekre nekünk kell megtanítani gyermekeinket. Kisgyermek nem maradhat egyedül az égő lánggal! Beszéljünk nekik a tűz építő és pusztító természetéről, tanítsuk meg, hogy ne nyúljon a tűz felé, mondjuk el, mely anyagok kapnak lángra, ha a tűz közelébe kerülnek, és mutassuk meg, hogyan kell helyesen eloltani a gyertyát (koppintás, csipesz, elfojtás). Fontos lehet az is, hogy gyermekünk tudja, mi a teendő, ha tűz üt ki a közelében. És ne felejtsük a szabályt: mindezt állandóan ismételni kell!

Végül pedig néhány rövid jó tanács a tökéletes gyertyahasználathoz: égő gyertyával nem szabad futkosni, ugrálni, játszani. A gyertyát ne hagyjuk tövig égni, biztonságosabb, ha kicsit előbb újat gyújtunk. Mielőtt másik gyertyát vagy mécsest állítanánk a tartóba, távolítsuk el az összegyűlt viaszt! A használt gyufát ne a gyertyatartóba dobjuk! Miután kialudt a láng, alaposan szellőztessünk ki, hogy a levegő valamennyi égésterméktől megtisztuljon! Világítás céljával csak indokolt esetben használjunk gyertyákat!