Kérdése van? Hívjon minket! +36 20 491 1317

blog

Gyertyák a világ csücskeiben – óriási gyertyás események

2017.05.10 14:46

Minél mélyebbre merülünk a gyertyák világában, annál nyilvánvalóbbá válik, hogy ennek az évezredek óta használt eszköznek kimeríthetetlen a története, felfedezendő a kémiája és tiszteletreméltóak a hagyományai. A kutatót éppúgy vonzza a fénye, mint nyári éjjelen az óvatlan pillangót… Aki egyszer megperzselődött a gyertya szerelmétől, nem szabadulhat tőle… Mint mi a mecsesaruhaz.hu-nál.

Van például a világ egy távoli szegletében, Kolumbiában, egy ünnep, amit úgy neveznek: „Día de las Velitas”, azaz a „Gyertyácskák napja”. December 7-én éjjel, a szeplőtelen fogantatás ünnepének (december 8.) előestéjén, Szűz Mária tiszteletére rendezik. 8-a munkaszüneti nap, a karácsonyi szezon kezdete. Óriási, látványos ünnep! Bár az ország különböző régióiban apróságokban eltérhetnek az ünnep hagyományai, abban megegyeznek, hogy gyertyák ezreit gyújtják ilyenkor meg! Mécsesek, lobogó gyertyák, lámpások, mindenhol! MINDENHOL: erkélyeken, ablakpárkányokon, tornácokon, tereken, járdákon, parkokban. Ezen az éjszakán minden ezekről az apró fényekről szól. A családok összejönnek, ünnepelnek, esznek-isznak, versengenek, kinél szebb a gyertyákkal, lámpásokkal megalkotott dekoráció. Tűzijátékok pukkannak, énekszó hallik… Latin-Amerika…

De ott van Japán, a földgolyó egy másik zugában, egy másik csak a gyertyákról szóló rendezvénnyel, melyre minden évben a fényre éhes kíváncsiak ezrei látogatnak el. A helyszín Enoshima, a parányi sziget, azon is a Trópusi Növények Kertje, más néven a Samuel Cocking Garden, egy kicsi botanikus kert, melyet a XIX. század végén egy brit kereskedő hozott létre. A sziget legmagasabb pontján kilátó áll, az Enoshima Sea Candle, vagyis a Tengeri Gyertya. Az 59,8 m-es gyertya alakú építmény tetejéről tiszta időben a kultikus hegyre, a Fujira nyílik kilátás. A gyertya alapjai Cocking egykori nyaralójának romjain állnak. A Tengeri Gyertya köré minden évben látványos fesztivált szerveznek, a „Shonan no Houseki”-t. Különleges téli esemény ez, november és február között: több ezer gyertyával díszítik a kilátót és környékét, installációkat állítanak belőlük, hogy pazar látvánnyal kápráztassák az ide látogatókat. Éjjeli sötétségben a szinte lángoló sziget megpillantása fantasztikus élményt jelent azoknak, akik fogékonyak a szépségre és az ellentétek találkozásánál megszülető csodák befogadására…
És a Hiroshima Egyetemen is minden téli napfordulókor több ezer gyertyát gyújtanak a hallgatók, közösségre hívva a látvány szerelmeseit, és a fény születésének ünneplőit.

Aztán egy magyar példa, magyar büszkeség. Néhány évvel ezelőtt Havasi Balázs rendezett videoklipet gyertyák főszereplésével. A videó nem pusztán azért volt különleges, mert ázsiai zenészek jelentek meg benne autentikus hangszereikkel téve teljessé a világzenei produkciót; nem pusztán azért, mert a forgatás évekig tartott, hanem azért is, mert a hatás elérése érdekében óriási mennyiségben használtak fel gyertyákat. Pontosan 2013 gyertyát gyújtottak meg a felvételek elkészítésekor, ami nem kevesebb, mint négy órányi munkájába került a stábnak. Az is nagy kihívás volt, hogy a gyertyák mindvégig lángoljanak a munka alatt…

…ha ünnep, legyen az ősi vagy újonnan született; ha tiltakozás, ha emlékezés, akár csendes, akár hangos együttlét, a gyertyák nem megkerülhetőek. Felemelnek, másik világba löknek, megértetik az átjárást az ismert és misztikus között, segítik az átlépést oda, ahová a ráció önmagában nem képes eljuttatni… Ezt felfedezni a gyertyákban: szerelem.