Kérdése van? Hívjon minket! +36 20 491 1317

blog

Túlélni a januárt…

2017.01.11 14:55

Energiahiány, fáradtság, alvászavar. Szorongás, ingerlékenység, erős sóvárgás minden után, ami édes. Január. Szezonális depresszió. Szépen sorba rendezhető fogalmak, így, egymás után… Tudta, hogy a depresszió világnapja január 23-ra esik? Kutatások szerint a január 22., 23. az év legnyomasztóbbnak megélt, legkellemetlenebb napjai. Könnyű kilátástalan, nyomott hangulatba kerülni; a decembert beragyogó ünnepek mind a hátunk mögött, az év végi pihenés után újra a munkáé a főszerep, a családtagok, barátok kevesebbet jelentkeznek, a hideg és a sötét nem múlik, tán sosem lesz vége… És azt tudta, hogy Magyarországon a lakosság 10-12%-át érinti a téli depresszió névvel illetett tünetegyüttes?

Nehéz ügy… Jó hírünk van azonban: a januári mélabú kezelhető, néhány praktikával pedig a szürke napok is a magunk hasznára fordíthatóak! Az alábbiakban a mécsesaruhaz.hu tanácsait olvashatja, hogyan birkózzon meg a rossz hangulattal. Talán már ezek olvasása is jobb kedvre deríti, ha pedig kipróbálja ötleteinket, soha nem néz többé ugyanúgy erre a hideg januárra, mint eddig…

Lelkünk
A januárra érdemes úgy gondolni, mint a tervezés, az újrakezdés, az átgondolás, az elengedés idejére. Merthogy éppen annak az ideje. Életünk eseményeinek tudatosítása, az, hogy szeretnénk néhány elhatározást valóra váltani a következő évben, nem korlátozódhat csupán egy, a szilveszter éjszakára. Szánja rá az egész januárt! Engedjen azokból az elvárásokból, hogy az élete egyik napról a másikra varázsütésre megváltozik, de ne hagyja, hogy a kezdeti kudarcok eltérítsék elszánásait! Tervezzen! Kihasználva a téli, sötét estéket, vegyen a kezébe naplót, tollat, gyújtson meg egy kellemes gyertyát és írjon! Jegyezze fel, mit szeretne ebben az évben másként csinálni, milyen vágyai vannak, mit szeretne kizárni a mindennapjaiból. Hagyja, hogy a gondolatai uralják a pillanatot, nem kell rohannia. Az aláírásával hitelesített napló egész évben emlékeztetni és erősíteni fogja, hogy valóban változtatni tudjon!

Beszélgessen a barátaival, hívja meg a családját gyertyafényes vacsorára! Ki mondta, hogy gyertyát karácsony után nem lehet gyújtani? A felhalmozott gyertya- és mécseskészletet kezelje pazarlóan! Megnyugtató, intim hangulatot teremthet velük, ahol mindenki jól érezheti magát. Nevessen(ek) sokat, álmodozzanak a nyárról, a jövőről, játsszanak társasjátékot!

Testünk
Testmozgás, séta a hűvös levegőn, az arc napfény felé fordítása – ezek legyenek a jelszavak januárban! Némi szervezéssel, a lustálkodásról való lemondással biztosan kiszorítható húsz perc a szabadban, hogy utána minden könnyebben menjen. Esténként nézzen meg egy jó filmet, vagy olvasson! A forró kakaóval (ami köztudottan alkalmas a hangulat jobbítására) vagy teával töltött csészéje alatt gyújtson meg egy kis teamécsest, hogy még a regény végére nem ér, a lélek- és testmelegítő ital se hűljön ki! Mindenképpen bújjon éjfél előtt ágyba! Elalvás előtt rendezzen a fürdőkádjában házi wellness-élményt! A jól megválasztott, vidámító színű és illatú aromagyertyák és hangulatlámpák meggyújtása segít oldani a stresszt, ellazít, és feledteti, hogy még csak a január közepén tartunk… A levendula illata bizonyítottan antidepresszáns hatású, és elég néhány ilyen gyertyát vagy diffúzort használnia a terápiához. Néhány csepp citrusos illóolaj a Bolsius gyönyörű párologtatóiba, amit a hálószobába tesz, mély ki- és belélegzés – az élet része a tél is, máris könnyebb…

Végül pedig: élvezze a mindennapjait! Fedezze fel a hideg és a szürkeség dacára azt, aminek örülhet, keressen minden nap valamit, amiért hálás lehet! A január minden évben elérkezik majd, de hangulatainkért, belső derűnkért magunk is felelősek vagyunk…